POZVÁNKA NA VÝSTAVU – ARIA BARÓ (SK)

Pozývame vás na výstavu talentovanej fotografky Márie Švarbovej, známej pod umeleckým menom ARIA BARÓ. Jej profil nájdete i v prvom čísle SAM.

Mária sa narodila v roku 1988 na Slovensku kde vyštudovala reštaurátorstvo a archeológiu. Fotografii sa mladá umelkyňa začala venovať od roku 2010, kedy fotila klasický portrét s dušou. Dnes sa snaží do fotografie odovzdať väčší kus seba a svojho videnia. Prevažne ide o konceptuálnu fotografiu, kde hlavnú úlohou naďalej zohráva človek ako najvyšší tvorca príbehu. V jej umeleckých dielach sa vyskytujú rôzne surreálne prvky, ktoré vytvárajú myšlienku otázky prečo? a odpovede na nezmyselnosť. Tieto surreálne prvky môžu znamenať čistú slobodu vo videní sveta. Okrem surrealizmu je inšpirovaná posledným univerzálnym medzinárodným slohom, a to secesiou. Z tohto slohu sa inšpirovala jej ornamentálnosťou, plošnosťou a neobyčajnou farebnosťou. Snaží sa o vytvorenie ilúzie, ktorá má snovú atmosféru. Človek sa pohybuje v jej fotkách v medzi priestore, v ktorom zastal čas. Fotky okrem iného majú predstavovať zachytené spomienky , resp. okamih, ktorý v jeden moment uvidela. Jej primárnym cieľom je odklon od tradičnosti a stereotypu tohto sveta.

Z profesijného hľadiska má za sebou už pár výstav, rozhovorov a publikácií pre Slovensko, ale jej hlavná činnosť sa zameriava na zahraničie. Jedná sa o rozhovor pre americký magazín Dodho, a stým spojená aj titulka na tomto časopise. Ďalej publikácia fotiek vo francúzskej knihe Sensual photography, čestné uznanie z Polish International Exhibition 2012, spolupráca na pripravovanej knihe o tutoriáloch z produkcie 1x zo Švédska, ďalej pripravovaná titulka pre český magazín FotoVideo a najnovšie podpísaná zmluva s Vogue (USA).

Otvorenie výstavy: 10.7.2013

Miesto: PRO.Laika Gallery, Palackého 14, Bratislava

Ukončenie výstavy: 10.8.2013