JANA KVALTÍNOVÁ

„Na svadbách milujem, že z nich sála neha a láska.“Robert Vano Gallery

Vyštudovaná stavebná inžinierka Jana Kvaltínová našla svoje naplnenie v prostredí o niečo romantickejšom, jej profesiou a vášňou v jednom je svadobná fotografia. Miluje svadobnú zábavu, no svoju prácu berie s absolútnou vážnosťou, zodpovednosťou, až perfekcionizmom. Jej cieľom je zachytiť nielen okamih, ale najmä to nevysvetliteľné, čo dvoch ľudí privedie k oltáru.

Trocha netradičné, že sa zo stavebnej inžinierky stala svadobná fotografka…

Inšpirovala ma sestra, ktorá sa fotografii venovala a v začiatkoch mi veľmi pomohla. Moje fotografovanie sa začalo s narodením dcéry a spočiatku som si len chcela zhotoviť pekné fotky bábätka. Nabralo to však trochu rýchlejší spád. Ale nečakala som, že niekedy budem fotiť svadby a ľudí. Ako prvý objekt mi pózovala budúca švagriná – veľmi pekná a fotogenická žena, a tak sme spolu začali trénovať.

© Jana Kvaltínová

Komunikujete so svadobčanmi? Ste neviditeľná alebo sa ich snažíte manažovať?

Myslím si, že som skôr neviditeľná, samozrejme, ak je potrebné, nemám žiadny problém s komunikáciou a viem vyjadriť svoje predstavy. Som typ, ktorý zbožňuje svadby odmalička, bavím sa spolu s hosťami. Keď sa tancuje, tancujem s nimi, rada sa porozprávam s rodinou či s priateľmi.

Ako si vás páry pripravujúce svadbu nájdu?

Najmä cez odporúčania priateľov, rodiny či známych. Osobne som si reklamu nikdy nedávala. Mojou reklamou je moja práca.

© Jana Kvaltínová

Veľa párov čaká na svadobné fotografie aj niekoľko mesiacov, čo súvisí s ich náročnou úpravou. Do akej miery sa venujete úprave fotiek vy?

Som perfekcionistka, nedokážem niekomu, kto mi zveril dôveru, odovzdať surovú snímku. Rýchlo nafotených obrázkov má dnes doma každý tisíce. Svadba je však výnimočná udalosť a neskôr vám ostanú spolu so spomienkami skutočne iba fotografie. Preto si dávam záležať a kým ich všetky spracujem, trvá mi to mesiac až dva. Keď si pozrú na začiatku pár spracovaných fotografií, tak si radi počkajú, lebo vedia, že to bude stáť za to.

Všímate si konkurenciu? Na akej úrovni je podľa vás svadobná fotografia na Slovensku?

Máme tu veľmi peknú tvorbu, ale sú aj fotografi, ktorí podliezajú latku, či už ide o cenu alebo kvalitu. Nepochopím, ako dokáže niekto odovzdať fotografiu klientovi na druhý deň, bez akejkoľvek úpravy. Vždy ma prekvapí, že sú ľudia, ktorí za to aj ochotne zaplatia.

© Jana Kvaltínová

Okrem hobby je pre vás fotenie aj komerčná záležitosť?

Mňa baví ukazovať ľuďom, že sú krásni. Chcem im urobiť radosť, teším sa, keď im tá snímka niečo dá. Miesta, svetlo a rekvizity, všetko čo používam, je späté s romantikou a radosťou.

© Jana Kvaltínová

Rozhovor pre SAM pripravila Romana Juhásová / Robert Vano Gallery