JAKUB GULYÁS

portretJakub Gulyás (1980), mladý fotograf z Bratislavy, ktorého fotografie je vidieť na stránkach magazínov ako Inspire, Emma, La Femme či Eva je dôkazom, že aj na Slovensku sa dá robiť svetová módna fotografia. Pôvodne vyštudoval reštaurovanie, no nakoniec zakotvil pri fotografii. V začiatkoch svojej kariéry fotografa spolupracoval s módnou návrhárkou Lenkou Sršňovou, ktorej farebný svet zaznamenával pomocou fotografií. Neprehliadnuteľný cit pre módnu fotografiu však nezostal nepovšimnutý a ďalšie ponuky od módnych časopisov nenechali na seba dlho čakať. Jakub Gulyás je absolventom Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave (Ateliér reštaurovania výtvarných diel vytvorených na papieri pod vedením prof. Borisa Kvasnicu). Absolvoval fotografické kurzy v ateliéri prof. Jána Krížika a semester v ateliéri o fotografii u odb. as. Mgr. art. Silvii Saparovej ArtD, kde sa zaoberal hlavne dokumentárnou fotografiou z prostredia bratislavských transvestitov a žien v ich intímnom prostredí. Bol finalistom súťaže FOTO roka 2009 usporiadanej nadáciou VÚB a v tomto roku dostal čestné uznanie v súťaži Slovak Press Photo za sériu fotografií „Spomienka na budúcnosť“. Venuje sa tiež voľnej maľbe, v ktorej vychádza zo svojej fotografickej tvorby.

Prečo ste sa po toľkých rokoch štúdia reštaurovania a nakoniec rozhodli pre dráhu fotografa?

Som kreatívne zmýšľajúci človek, ktorý chcel sám niečo vytvoriť. Nechcel som byť iba šedou eminenciou, ktorá konzervuje dielo nejakého umelca. Reštaurovanie bolo pre mňa veľkou školou, ktorá ma naučila pokore, sebadisciplíny, spoznávania historických techník, maliarskych postupov, vzťahu ku kultúre farby, kresby a kompozície. Všetky tieto skúsenosti mi neskôr pomohli pri tvorbe fotografií, preto to vôbec nepovažujem za stratené roky, práve naopak.

Prečo práve módna fotografia? Čo Vás na nej baví?

Lákala ma práve táto poloha vo fotografii, módna fotografia ma vždy lákala. Mám vzťah ku kráse a estetike a móde ako takej. Od detstva som hltal fotografie v zahraničných módnych magazínoch. Neskôr som si vyhľadával konkrétnych autorov fotografií a ich publikácie, ale vtedy som si ešte nevedel predstaviť budúcnosť ako, ako módny fotograf.

Podarilo sa vám presadiť sa v dnešnej dobe pretlaku módnych fotografií. Kde beriete inšpiráciu a nové nápady?

Myslím, že slovo presadiť sa, je v tomto momente ešte prisilné. O tom sa budeme možno rozprávať až o niekoľko rokov. V dobe digitálov a photoshopu v kombinácii s internetom sa ľudia dokážu vo fotografii veľmi rýchlo vypracovať. Mám však pocit, že rukopis a téma fotografií sa začína na seba čoraz viac podobať. Je veľmi ťažké vymyslieť niečo nové, pretože všetko už bolo vymyslené. Ja sa neusilujem vymyslieť niečo nové a originálne, baví ma vnášať do fotografie emóciu a atmosféru. Inšpiruje ma konkrétne prostredie, v ktorom práve tvorím. V téme sa prispôsobujem autorovi módnych kolekcií, ale väčšinou mi nechávajú voľné pole pôsobnosti. Pri fotografovaní nemám konkrétny plán, nápady prichádzajú často krát priamo na pľaci. Improvizácia je niekedy účinnejšia, ako práca presne podľa „scenára“.

Ste viac známy ako módny fotograf. Venujete sa vo voľnom čase aj inému druhu fotografie?

Na voľnu tvorbu mi momentálne veľa času nezostáva, ale snažím sa archivovať svoje materiály a neskôr triediť do sérií spoločných tém a konceptov. Rád by som sa viac venoval maľbe, pretože práca s digitálnym fotoaparátom, časté stláčanie spúšte a postprodukcia na počítači, sa mi zdá niekedy monotónna a neosobná. Niekedy potrebujem zmenu a robiť niečo vlastnými rukami.

Jakub Gulyás
Fotíte viac v ateliéri alebo v exteriéri?

Mám rád fotenie v rôznych prostrediach, dodáva to fotografii potrebnú atmosféru. Ateliér ma limituje a nerád pracujem s umelým osvetlením. Mam rád prirodzené denné svetlo.
Pri svojich projektoch využívate výhradne služby profesionálnych modeliek alebo hľadáte aj dievčatá “z ulice”?
Väčšinou pracujem s modelmi z agentúr, nemám odvahu oslovovať ľudí z ulice. Vzbudzuje to určitú nedôveru.., pripadal by som si zvláštne :)

Ako sa pracuje so slovenskými modelkami?

Slovenské dievčatá sú výborné :)

Ako sa vám darí vytvárať pri fotení tú správnu atmosféru?

Snažím sa prísť na podstatu každej osoby, ktorú fotografujem. V danom momente sa táto osoba stáva mojou múzou. Fascinujú ma ľudské tváre, ich charizma, hľadám inú krásu, ako je tá typická. Vo všeobecnosti som očarený zrelými ženami, ktoré odmietajú starnúť a zakrývajú to teatrálnosťou a extravaganciou. Joan Collins, Grace Jones, Amanda Lear, Dalida, to sú typy žien, ktoré ma nadchýnajú.

6

Čo predchádza samotnému foteniu?

Stretneme sa s dizajnérom s ktorým momentálne spolupracujem, on mi načrtne svoju tému a predstavu a ja sa snažím vtesnať do jeho mantinelov. Potom vyberiem najvhodnejšiu lokáciu, ktorá by mala podčiarknuť jeho kolekciu. Výber modeliek a celkovú vizáž konzultujeme väčšinou spoločne.

Mohli by ste poradiť našim čitateľom aká fotografická technika je vhodná pri módnej fotografii, resp. akú používate vy?

Fotím digitálnou zrkadlovkou Canon Mark II, pevne sklo 1,8 – 85mm, zoom L 2,8 / 24 -70mm, tele L 4 / 70 – 200mm s kombináciou denného svetla :)

Čo vás núti vyjadrovať sa okrem fotografie aj maľbou?

Maľbou a kresbou som sa vyjadroval od detstva, fotografia je len urýchlený proces týchto dvoch činností. Nemienim sa ich vzdať a dúfam, že budem mať viac času sa im venovať. Veci, ktoré vytváram vlastnými rukami, majú pre mňa väčšiu hodnotu.

_MG_0621

Sledujete fotografov na Slovensku? Ktorí z nich vás zaujali, resp. ktorí sú vaši fotografi všeobecne?

Na Slovensku máme veľa zaujímavých a šikovných fotografov. Z tých mladých autorov ma veľmi zaujali Michal Pudelka a Jan Durina. Obdivujem Petra Lindbergha a spôsob, ako dokáže zachytiť femínnu stránku ženy. Jeho fotografie majú atmosféru starých filmov, sú nostalgické a rozprávajú príbeh. Môžete iných fotografov považovať za inovatívnejších, alebo šokujúcejších, ale snaha byť originálny je niekedy prehnaná. Lindberghova práca je klasická a má pre mňa výpovednú hodnotu. Nešokuje, jeho zámery sú niečo iné, čo sa vzťahuje aj na moje vnímanie krásy.

V čom sa slovenská módna fotografia líši od svetovej?

Nedá sa porovnávať naša a zahraničná módna fotografia, lebo na ňu sú iné rozpočty, pracuje na ňom veľký tím ľudí. U nás sa všetko rieši na kolene. Niekedy to však vie vypáliť v prospech veci, ale na zahraničnú úroveň si asi budeme musieť počkať. Myslím, že v zahraničí je módna fotografia viac uvoľnenejšia, invenčnejšia a nie je taká konzervatívna ako u nás. Naše komerčnejšie magazíny sa boja experimentovať a držia sa osvedčených postupov, ktoré sa páčia masám.

Spolupracujete aj s mladými slovenskými dizajnérmi, napr. značkou PUOJD. Čo Vás na nových projektoch zaujme?

Milujem dynamiku prostredia, meniace sa vnemy, atmosféru a nové príbehy. Vždy sa teším na spoluprácu s novými talentami ako sú módni návrhári, vizážisti, alebo modelky, ktorí mi dávajú impulzy pre moju kreatívnu prácu. Rád skúšam nové veci a nechcem sa zobudiť jedného dňa a robiť moju prácu v zaužívaných rutinách. Každý nový projekt je pre mňa dobrodružstvom.

Aké sú vaše plány na rok 2014?

Rád by som mal samostatnú výstavu malieb spojenú s videoprojekciou.

rocket1

IMG_6204