PETER NAGY

www.artfotonagy.eu

Peter NagyPeter Nagy – spevák, skladateľ, textár – legenda česko-slovenskej populárnej hudby.
Už viac ako dve desaťročia je jednou z najvýraznejších postáv populárnej hudby na Slovensku a v Čechách. Jeho pôsobenie na hudobnej scéne bolo a stále je mimoriadne úspešné. Dôkazom toho sú dve desiatky albumov s počtom predaných kusov, o ktorých sa dnešným hviezdam ani nesníva a niekoľko desiatok naozajstných hitov.
Narodil sa 9. apríla 1959 v Prešove. Svoju profesionálnu kariéru začal v roku 1983 s vlastnou hudobnou skupinou Indigo. V roku 1985 zvíťazil vo vtedajšej najznámejšej ankete populárnej hudby Zlatý slávik. Ako producent, skladateľ a textár pracoval aj s detskými spevákmi, s ktorými vydal niekoľko veľmi úspešných albumov.
Jeho posledný zatiaľ dvojalbum sa volá More piesní (2011).
Posledných desať rokov si začal plniť svoj dávny sen, ktorým bola tvorba umeleckej fotografie. Vzorom a inšpiráciou mu bola precízna práca profesionálnych fotografov, s ktorými spolupracoval pri realizácii svojich albumov, ako napríklad Fedor Nemec či Alan Pajer.

V súčasnosti má fotografický ateliér s názvom Atelier umeleckej fotografie ARTFOTONAGY. Hlavnou témou jeho fotografických prác sú romanticky ladené ženské akty. Vyhýba sa fotografovaniu profesionálnych modeliek. Medzi modelkami, ktoré nafotil, sa objavujú aj ženy z exotických krajín, ako sú Kanárske ostrovy, Kostarika, Kuba, Singapur či Namíbia. Fotky väčšinou dodatočne tónuje, najčastejšie do čiernobielej farby a dotvára v grafických programoch. Mal niekoľko výstav v Prahe, Bratislave a vo Viedni. Jeho fotografie boli publikované v českej, ruskej a brazílskej mutácii časopisu Playboy, stal aj víťazom súťaže na obálku a editoriál špeciálneho čísla tohto časopisu, ktoré bolo vydané k jeho 50. výročiu. V roku 2007 bol oficiálnym fotografom českej MISS. V roku 2008 mu vyšla publikácia Book 1. Vydal viacero umeleckých kalendárov, ten prvý v roku 2005 pod názvom Intímne obrazy, najnovší pre rok 2012 pod názvom Rum a Choco.

Dňa 26.októbra 2011 pokrstil Peter Nagy v Pražskom klube Golem svoju novú knihu Láskavé piesne.
Kniha predstavuje fotografie spojené s poéziou Petrových textov. Je to unikátna sonda do duše žien. Na fotografiách Petra Nagya sú ženy skutočnými ženami. Krásne, jedinečné a plné emócií.
Ako však povedal pre TASR na krste tejto knihy: “S fotografovaním končím….”

Rozhovor s Petrom Nagyom je pre mňa príjemný hneď z dvoch dôvodov. Som vlastníkom jeho kompletnej diskografie na gramofónových platniach (jedna LP platňa bola za 50 Kč) a zároveň s uznaním sledujem aj jeho úspešnú fotografickú kariéru. Jeho fotky sú práve teraz, dobe plnej negatív mimoriadne dôležité. Prinášajú pokoj, krásu a dobrú náladu. Prečo teda to vyjadrenie, že končíte?

Už som nafotil všetko čo som chcel…
Situácia v šoubiznise je taká zvláštna, miestami až komická. TV a internetové upútavky sú plné sloganov a výkrikov v duchu: “Aj ty sa staň hviezdou, aj ty sa staň modelkou, spevákom , fotografom, celebritou a bla, bla….Je to ako výpredaj pozícií, kde v skutočnosti naozaj môžu stáť, len tí, ktorí na to naozaj majú, a roky na sebe pracujú. Ale médiá potrebujú nových naivných, čo si myslia, že je to naozaj také ľahké..
Nie málo ľudí chce proste tých “warholovských 15 minút slávy”. Také karaoke pre opitých (médiami).
Pribúda nám hluchých spevákov, slepých fotografov a hlúpych “celebrít”.. Daň za internet a agresivitu médií v honbe za čítanosťou či sledovanosťou. Zdá sa mi, že posledné roky už ľudia akoby ani nevnímali umenie a chcú iba silný rýchly zážitok – čím umelecká fotka nikdy nebola ani nebude. Počkám si na lepšie časy. Teraz budem fotky iba predávať.

Začali ste fotiť dosť neskoro? Prečo Vás zaujala práve fotografia. Možno by sa v tom veku viac hodil golf?
Ja som chcel vždy fotografovať, len som na to nemal čas a peniaze. Potrebujem niečo kreatívne. Potrebujem niečo tvorivé. Potreboval som vyjadriť svoj obdiv k žene.

Ako sa dá zvládnuť náročný život populárneho speváka a fotografa?
To sa v podstate nedá zvládnuť nijako. Jedno trpí pre druhé a opačne. Ako muzikant som neustále v aute za svojou prácou a ako fotograf v podstate tiež. Musím povedať, že ateliérová fotka ma dosť nenapĺňa, pretože jej chýba uveriteľnosť. Je to akoby lepšia fotka na občiansky, akurát občianka je nahá :). Náročný je výber lokácií fotenia a samotná organizácia fotenia v teréne. Je to prakticky neskĺbiteľné s muzikantským cestovaním.

NAGY_5_Wsam

Bolo náročné presvedčiť ľudí aby Vás brali aj ako fotografa? Predsa len u väčšiny ste známy ako hudobník a to bolo určite skôr na príťaž. Aké boli začiatky?
Od začiatku je mi to je absolútne jedno. Jednou z podstatných zásad môjho života je to – že si robím, čo chcem. Či sa to niekomu páči alebo nie. Podobne ako hudbu robím pre svoj pocit a nie pre kritikov.
A mám v podstate na háku, čo si myslí nejaký spotený pisateľ internetového chatu, čo teoreticky vie odfotografovať všetko “lepšie” než ostatní.

V začiatkoch bol u Vás zjavný vplyv tvorby Fedora Nemca. Fotky boli farebné a bol v nich výrazný zásah autora, napr. kolekcia Woman & steel alebo Angels. A potom zrazu prechod k čiernobielej fotografii s minimálnymi úpravami. Čo spôsobilo zmenu?
Fedor je úžasný fotograf, môj kamarát a autor skoro všetkých obalov mojich prvých hudobných albumov. Išlo asi o podvedomé napodobovanie svojho idola a človeka, ktorého tvorbu som vždy obdivoval. Neskôr som začal veľa rozmýšľať nad fotkami a o čom by mali byt tie moje. Vždy som mal rád romantiku, preto som začal fotiť čiernobielo, lebo čiernobiela fotka je snovejšia. Dnes fotím ilúziu – podobne ako je to v piesňach. Skoro každá pieseň je iluzórna a preto nám vie urobiť pozitívnu náladu. Chcel som vždy fotiť pozitívne fotky.

Kto je obvykle prvým kritikom vašich fotografií?
Bohužiaľ ja sám. Čo sa týka tvorby, tak sa dosť nenávidím a tak veľa fotiek zmazávam ihneď po fotení. Za pár minút si to pozriem znova a znova zmazávam a tak sa dozmazávam k tej jedinej, ktorú použijem z jedného fotenia.

NAGY_6_WsamFotíte hlavne ženy. Ako sa s nimi spolupracuje? Nie sú tvrdohlavé, samoľúbe… ?
Ženy, ktoré chcem fotit musia predovšetkým milovať svoje telo. Preto si vyberám zo žien, ktoré buď profesionálne alebo amatérsky cvičia fitness, robia šport alebo sú baletky. Skrátka ženy, ktoré nemajú problém so sebavedomím. Na druhej strane okrem týchto “nemodeliek” je zástup žien, ktoré sú až nekriticky samoľúbe. Poznám to najviac z kastingov, keď som robil fotografa Českej Miss. To bola podobne ako Superstar prehliadka zbytočného sebavedomia. Ja mám rád pred objektívom obyčajne pekné ženy. Takzvané “použitelné pre život”.

Medzi Vašimi fotografiami sa nachádzajú aj fotografie zvierat z Kene. Bol to len “úlet”, alebo s niečím podobným v budúcnosti uvažujete?
Bola to iba jediná príležitosť ako si vyskúšať “dlhé sklo” v teréne. Inak fotografickým cieľom mojej návštevy v Keni boli ženy. Výsledok bolo tretie pokračovanie kalendára fotografií exotických žien Rum & Choco.

Naši čitatelia sú hlavne fotografi. Určite by ich zaujímal spôsob akým fotíte. Myslím tým, ak to nie je tajomstvo, aké svetlo využívate, fotíte sám alebo máte pomocníka, ako si vyberáte exteriér?

Každý fotograf má svoj spôsob, ktorým fotí. Fotenie aktov nie je o stláčaní spúšte, ale o komunikácii so ženou a o práci so svetlom. Preto je dôležité poznať lokáciu a to ako sa nevyspytateľne sa chová svetlo a ako sa chová žena. Je to veľmi podobné :).

Fotíte digitálne, máte skúsenosti aj s klasickou fotografiou?
Začal som s klasikou, ale podobne ako väčšina po príchode digitálu už som ten foťák z ruky nepustil.

Ste v redakčnej rade nezávislého národného magazínu českých a slovenských fotografov, spolu s takými menami ako Jan Šibík či Robert Vano. Čím je pre Vás táto práca zaujímavá?
Je to pre mňa predovšetkým česť. Napriklad Honzu Šibíka si vážim ako reportážného fotografa, ktorý nemá tu u nás konkurenciu a pri tom je to úžasne skromný človek. Robert Vano je profesionál, ktorého obdivujem pre jeho nesmierny nadhľad nad všetkým a pre nekončiaci zmysel pre humor.

Tento rok bol pre Vás plný noviniek, nový dvojalbum, nová kniha. Čo môžeme očakávať v novom roku 2012?
Zavriem sa v tmavej komore budem tam spať :).

NAGY_11_Wsam