NEZNÁMA STREET FOTOGRAFKA – VIVIEN MAIER

Predstavte si, žeby si najdôležitejší street fotografi dvadsiateho storočia schovávali všetko pre seba. Nikto až do okamihu ich smrti by nevidel ich prácu. Po celé desaťročia sa Vivianina práca skrývala v tieni a až o desať rokov neskôr po jej smrti, si John Maloof, amatérsky fotograf, na  miestnej aukcii za 380 dolárov kúpil krabicu plnú nikdy nevyvolaných negatívov.

John začal vyvolávať negatívy a netrvalo dlho, kým si uvedomil, že to neboli obyčajné pouličné momentky z 50. a 60. rokov – tieto obrazy boli oveľa viac. Maierovej práce sú predovšetkým sugestívne pre tých, ktorí vyrastali v 50. a 60. rokoch, pozerajú sa hlboko do duše času a zachovávajú každodenné príbehy ľudí. Vivien sa odvážila ísť mimo pohodlia domov a malebných štvrtí jej zamestnávateľov a zdokumentovala všetky segmenty života vo veľkomeste a na periférii.

John sa rozhodol nájsť legendu, ktorá vytvorila tieto krásne fotografie a rýchlo zistil jej meno – Vivien Maier.

Autoportrét Vivien

Autoportrét Vivien

Kým ju stihol nájsť, objavil jej nekrológ v novinách roku 2009. Vivien sa pokĺzla na ľade, utrpela poranenia hlavy, nikdy sa úplne nezotavila a vo veku 83 rokov zomrela.
Od tej doby, práce tejto záhadnej a neuveriteľne nadanej ženy obrátili umelecký svet hore nohami. Jej fotografie získali medzinárodnú pozornosť médií a uskutočnili sa výstavy v Londýne, New Yorku, Los Angeles, Osle a Hamburgu.
John tiež nakrútil dokument o Vivien a jej práci. Tu si môžete môžete pozrieť trailer.

Prebrané z webburgr.com.

Galéria