Menštruácia v prechode

Menštruácia v prechode: Čo je prechod a ako ovplyvňuje menštruáciu?

Menštruácia v prechode je otázkou a diskutovanou témou mnohých žien. Čo vlastne prechod alebo menopauza je, kedy môžeme spozorovať jej začiatok a aký to má vplyv na menštruáciu? V nasledujúcich riadkoch sa dozviete viac.

Čo je prechod, menopauza, klimaktérium

Klimaktérium alebo zaužívanejší pojem, prechod, je obdobie straty plodnosti u ženy, koniec plodného obdobia, ktorý sprevádzajú hormonálne a metabolické zmeny. Klimaktérium teda ukončuje fázu života ženy, počas ktorej môže mať dieťa. Kedy sa u vás prechod začne a aké budete mať symptómy, je u každej ženy individuálne.

Pojmy ako menopauza a klimaktérium sa zvyknú často zamieňať, pričom klimaktérium je celé obdobie prechodu a menopauza tvorí len jednu fázu tohto obdobia – poslednú menštruáciu.

Počas prechodu funkcia vaječníkov pomaly vyhasína a žena prechádza z plodného stavu do neplodného. Dôsledkom toho sa menštruácia predlžuje, až sa napokon úplne zastaví. Celý tento proces trvá aj desať rokov a má niekoľko fáz.

Fázy prechodu

Prvou fázou je premenopauza, ktorá sa začína pred poslednou menštruáciou. Jej najčastejším prejavom je to, že je menštruačný cyklus nepravidelný alebo má žena silné krvácanie. K tomu sa môžu pridružiť príznaky ako bolesť hlavy či mierna nespavosť. Počas tohto obdobia je žena ešte stále plodná a môže otehotnieť.

Obdobie premenopauzy trvá približne 5 rokov a u niektorých žien sa môže prejaviť už od 35. roku života. Ak menopauza nastane pred 40-kou, hovoríme o predčasnej menopauze. Môže prísť prirodzene, bez príčiny alebo následkom chirurgických zákrokov, liekov, či zdravotných problémov. Navyše, ak ste tuhé fajčiarky, môžete sa dostať do menopauzy až o dva roky skôr, ako nefajčiarky.

Po premenopauze prichádza na rad ďalšia fáza, zvaná perimenopauza, kde dochádza k intenzívnejšiemu klesaniu hladiny hormónov. Menštruácia stráca pravidelný rytmus, predlžuje sa, slabne alebo zosilňuje a predlžuje sa krvácanie. V tomto období sa u žien objavujú aj príznaky ako potenie, návaly tepla, horúčav, zmeny nálad či strata chuti na sex.

Menopauza je ďalšia fáza klimaktéria, ktorá označuje posledný menštruačný cyklus. Oproti prvým dvom fázam ide o kratšie obdobie, no s o to silnejšími príznakmi. Jej charakteristickou črtou je koniec menštruačného cyklu a zastavenie krvácania. Menštruácia sa spravidla prestane objavovať po menopauze, ktorá zvyčajne nastáva medzi 45. a 55. rokom života.

V období menopauzy pokožka stráca vodu, objavujú sa vrásky na tvári, oslabuje sa sliznica pošvy, aj svalstvo malej panvy a prichádza k prírastku hmotnosti. Môže sa objaviť aj stresová inkontinencia a zvýšiť riziko infarktu a osteoporózy, preto je potrebné v tomto období dopriať telu všetky chýbajúce živiny a vitamíny, vďaka ktorým žena menopauzu lepšie zvládne.

Obdobie po menopauze sa nazýva postmenopauza, kedy dochádza k upokojeniu hormónov. Je zo zvyčajne rok po poslednej menštruácii. Ak sa teda menzes u vás nevyskytol 12 a viac mesiacov po sebe, prekonali ste menopauzu.

Ako prebieha menštruácia počas menopauzy

Menopauza je jednoducho obdobím, kedy dochádza k významným hormonálnym zmenám v ženskom tele a ich výsledkom sú viaceré prejavy, vrátane zmien v menštruačnom cykle a menštruácii. Tie môžu spôsobiť, že menštruácia bude nepravidelná, silná, slabá alebo iné zmeny. Na viaceré takéto problémy možno čiastočne pôsobiť viacerými spôsobmi.

Menštruácia v prechode je bežná vec a stáva sa pomerne často. Ako sme si už vysvetľovali, klimaktérium trvá aj niekoľko rokov, menštruácia počas tohto obdobia pomaly slabne, až sa vytratí úplne (menopauza). Krvácanie počas prechodu môže mať podobu:

špinenia – ktoré je spôsobené hormonálnymi zmenami alebo hromadením sliznice v maternici. Môžete ho konzultovať s gynekológom alebo používať tenké vložky na denné nosenie.

silného alebo nadmerne silného krvácania – objavuje sa, keď sú hladiny estrogénu vyššie ako hladiny progesterónu, čo vedie k silnejšiemu krvácaniu počas menštruácie. Za nadmerne silné krvácanie možno považovať to, keď žena premočí jeden tampón/vložku za hodinu a trvá to niekoľko hodín alebo trvá viac ako sedem dní. Nadmerné krvácanie tiež môže spôsobiť anémiu (chudokrvnosť).

tmavej krvi – pri perimenopauze máva krv často hnedú alebo tmavú krv, čo značí starú krv (telo sa čistí od nánosov sliznice).

Ako dlho trvá menštruácia počas prechodu

Ako sme už vyššie spomínali, počas klimaktéria sa menštruačný cyklus skracuje, až úplne zmizne. U ženy sa znižuje hladina estrogénu, čo spôsobuje skrátený cyklus krvácania o 2 až 3 dni a tiež znížené množstvo krvi. No niekedy to môže byť aj opačne, kolísanie hladiny hormónov môže spôsobiť predĺženie cyklu.

Počas prechodu sa tiež rozdiel medzi jednotlivými menzesmi predlžuje, až sa vám môže zdať, že ste jeden cyklus vynechali. Môžu za to spomínané hormóny, ktoré sa počas prechodu správajú inak, ako v plodnom období. Treba si tiež uvedomiť, že v prechode nebude menštruácia pravidelná. Ak vám nepravidelnosť cyklu, bolesti, špinenia alebo nadmerné krvácanie znepríjemňujú život, je dobré sa poradiť so svojím lekárom.

Ďalšie dôvody, prečo je menštruácia v prechode nepravidelná

Existuje niekoľko dôvodov, prečo sa menštruácia spustí aj počas prechodu. Napríklad užívanie antikoncepcie. Ako ste sa už stihli dozvedieť, počas perimenopauzy je stále možné riziko otehotnenia aj napriek pokročilému veku a preto väčšina žien ešte pokračuje v užívaní antikoncepcie. Antikoncepcia sa odporúča aj v prípade, že sú hormonálne zmeny príliš silné – zmierňuje prejavy a príznaky prechodu. Pokiaľ v tomto období antikoncepciu vysadíte, menštruácia príde rovnako, ako v mladšom období života.

Obdobie prechodu je typické aj stresom a vnútorným nepokojom, čo dozaista ovplyvňuje a narušuje menštruáciu. Menštruácia je nepravidelná, zato váš pravidelný stres ju môže spúšťať častejšie, ako je bežné. Ak máte tieto príznaky, konzultujte ich s lekárom alebo vyhľadajte odbornú psychologickú pomoc.

U žien v prechode býva tiež bežným javom PCOS – syndróm polycystických vaječníkov, ktorý tiež môže spôsobiť nepravidelnú menštruáciu so silným krvácaním a dlhým trvaním. Tu sa tiež odporúča návšteva lekára, ktorý stanoví liečbu, pravdepodobne hormonálnu.

Spustenie menštruácie v období klimaktéria tiež môžu spôsobiť nezhubné nádory, polypy, myómy – malé výstupky v maternici. Menštruácia sa tak stáva bolestivejšou a intenzívnejšou. Dobrou správou však je, že tieto výrastky sú liečiteľné.

Ak sa vám menštruácia v prechode zdá zvláštna, môže ísť o závažnejšiu poruchu – rakovinu alebo inú závažnú chorobu. Vtedy neváhajte a vyhľadajte lekára, ktorý určí, či ide len o príznaky prechodu alebo niečo vážnejšie.

Ak ste sa pred menopauzou rozhodli aktívnejšie športovať, aj to môže byť príčinou spustenia menštruácie v nepravidelnom čase – telo sa jednoducho čistí od nánosov nečistôt zo sedavého životného štýlu. Nezúfajte – pri menopauze je práve pohyb vítaný. Samozrejme, v primeranom množstve.

Kedy počas menštruácie v prechode vyhľadať lekára?

Znovu sa budeme opakovať, keď zdôraznime, že počas fázy prechodu –perimenopauzy, je nepravidelnosť menštruačného cyklu bežná. Či už ide o jednodňové špinenie, krátke krvácanie, cez silné, dlhé a bolestivé. Ak vám všetko toto neprekáža v bežnom fungovaní, môžete žiť tak, ako ste žili počas doterajších menštruácií a používajte vložky, tampóny a dodržujte pravidelnú hygienu. Myslite na to, že všetko sa skončí v okamihu, keď dosiahnete menopauzu a vaše telo sa k tomu pomaly približuje. Dovtedy si skúste prechod čo najviac spríjemniť.

Ak je však toto všetko pre vás náročné, bolestivé a obťažujúce a neviete bežne fungovať, je čas vyhľadať svojho gynekológa a to aj v prípade, keď máte extrémne silné krvácanie a tampóny a vložky si meníte každú hodinu alebo dve, ak krvácate dlhšie ako sedem dní, ak krvácate častejšie, ako každé 3 týždne a rovnako v prípade, ak máte problémy s močením. Nezanedbávajte ani psychické príznaky – ak vás trápia, vyhľadajte pomoc odborníka!

Ako riešiť problémy s menštruáciou v menopauze

Podporiť menštruáciu, ako aj zmierniť príznaky menopauzy, môžete aj doma, napríklad aj zmenou vášho jedálnička – vynechajte potraviny bohaté na tuky, cukry, soľ a zamerajte sa na potraviny bohaté na vápnik a železo, jedzte mäso, strukoviny, vajcia či listovú zeleninu. Vynechajte fajčenie a alkohol, zmiernite stres, ktorý tiež môže narušiť pravidelnosť a intenzitu menštruácie. Začnite pravidelne cvičiť, nielen, že tak posilníte krvný obeh, ale zmiernite si tým aj nadmerné krvácanie. A ako bonus, podporíte spaľovanie kalórií a metabolizmus. Doprajte si dostatok relaxu a spánku, obzvlášť v období menopauzy.

 

Výživové doplnky v období menopauzy

Ďalšou z možností, ako podporiť stav menštruácie i v čase menopauzy, je užívanie voľne dostupných prípravkov, napríklad vo forme tabletiek. Obľúbenou a dôveryhodnou značkou je Stoporex® Women – výživové doplnky určené pre ženy, ktoré majú prirodzené pôsobenie vďaka svojmu 100% prírodnému zloženiu nielen na príznaky menopauzy, ale zmierňujú aj menštruačné bolesti a majú pozitívny vplyv na hormonálnu rovnováhu. Sú voľne dostupné, bez lekárskeho predpisu a vďaka pôsobeniu sily prírody sa pri ich užívaní nemusíte obávať žiadnych vedľajších účinkov. Okrem výťažkov z bylín obsahujú aj vitamíny a minerály, potrebné pre vaše telo.

Zdroj: https://www.erekciablog.sk/menstruacia-v-prechode/